Možno si poviete, že na česaní nie je nič náročné. Správne česanie vlasov je však tým najväčším kľúčom k tomu, ako ich mať krásne a zdravé. Práve preto vám prinášame niekoľko tipov a návodov, ako krásne, dlhé a kvalitné vlasy dosiahnuť aj česaním!
Máte dostatočne čistú kefu a hrebeň?
Česanie vlasov stimuluje prietok krvi v pokožke našej hlavy. Práve správne česanie vlasov pomáha odlupovať odumreté kožné bunky a stimuluje mazové žľazy, ktoré vytvárajú oleje na ochranu našich vlasov. Pri dodržaní správnych postupov a techniky si môžeme vydláždiť zlatú cestu ku krásnym a zdravým vlasom. Navyše je táto metóda bezplatná a jednoduchá. Treba mať však na pamäti, že ani veľký extrém nám neprospieva. Začnime priamo pri nástrojoch, ktoré používame na ich úpravu. Pravidelné čistenie kefy a hrebeňa je základom. Presvedčte sa pred každým česaním, že je vaša kefa čistá a bez zvyškov vlasov po predošlom česaní. So špinavou a neudržiavanou kefou a hrebeňom si roznášate všetky nečistoty, zvyšky produktov na vlasy a odumretú kožu po vlasoch. Takže hoci si ich umyjete, s použitím špinavej kefy budete opäť na začiatku.
Zdola hore – nie naopak
Druhým krokom je správny výber kefy alebo hrebeňa. V dnešnej dobe si môžeme vyberať rôzne vzory, tvary a potlače. A tým sa dopúšťame veľkej chyby. Základným pravidlom je totiž v prvom rade používanie správneho hrebeňa na náš typ vlasov. Správna kefa alebo hrebeň by mali byť antistatické. Dokonca sa viac odborníkov prikláňa práve ku kefe, ktorá udržuje pokožku hlavy v poriadku a zvyšuje lesk vlasov. Citlivo vám rozčeše vlasy, ktoré ostanú jemné. Pokiaľ máte veľmi husté vlasy, mali by ste siahnuť po veľkej kefe s veľmi jemnými štetinami, ktoré by však mali byť dostatočne pevné na to, aby vám oddelili zapletené vlasy a zároveň ich nepoškodili. A ako pri česaní vlasov postupovať? Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale vlasy by sa mali česať od konca. To vám umožní rozpliesť neposlušné vlasy bez toho, aby ste ich zbytočne trápili a ničili. Okrem toho by ste si mali vlasy vždy rozdeliť na rôzne sekcie a postupne ich rozčesávať.
Mokré vlasy je najlepšie ako prvé nechať uschnúť
Zamerať by sme sa mali aj na zlozvyky, ktoré pri česaní máme. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí nemajú radi zapletené a rozlietané vlasy a češete si ich viackrát denne, mali by ste to prehodnotiť. Maximum by malo byť dvakrát denne (ráno a večer) – pokiaľ chceme, aby sme mali lesklé vlasy. Príliš časté česanie môže spôsobiť oslabenie a štiepenie vlasov. Česať by sa napríklad nemali ani mokré vlasy. Česanie mokrých vlasov ich totiž oslabuje a to môže viesť k ich štiepeniu. Pramene sú po umytí slabšie a zraniteľnejšie. Jedinou výnimkou sú „afro“ vlasy, ktoré sa v tomto prípade rozčesávať môžu, ale len jemne a s citom. Okrem nesprávneho česania vlasom ešte môže škodiť častá tepelná úprava (ako žehlenie alebo kulmovanie), príliš časté farbenie alebo odfarbovanie, nedostatočná hydratácia vlasov, nosenie príliš upnutých účesov, spanie s mokrými vlasmi či zlá životospráva.