Nie je prievan ako prievan. Ten v miestnosti odstránite veľmi jednoducho – zatvorením okna alebo dvier. Ale taký prievan v hlave dokáže poriadne strpčiť život a prináša so sebou veľmi nepríjemné bolesti. Zisťovali sme, ako ho možno čo najúčinnejšie a najrýchlejšie poraziť!
Môže to byť aj zápal trojklanného nervu
Prievan v hlave je teraz aktuálna téma, keďže mnohokrát nás teplé počasie núti osviežovať sa otváraním okien, či už doma, v práci alebo aute, prípadne zapínaním klimatizácie. Niekedy môžete bez nepríjemných následkov sedieť pred pusteným ventilátorom aj pol dňa, a inokedy len otvárate okno a už sa vám ozýva bolesť v čele, uchu, zuboch a v hrdle, výnimočne až v ramene či krížoch. Tieto bolesti bývajú mimoriadne ostré a bodavé – asi to poznáte. A práve jar a leto sú obdobia, kedy sme na ofúknutie najviac náchylní. Ľudia si niekedy zamieňajú prievan v hlave a zápal trojklanného nervu, ktorý už je skutočne nebezpečným ochorením. Spúšťačom tohto zápalu je častokrát práve prievan v hlave. Buďte preto mimoriadne všímaví voči príznakom – zápal trojklanného nervu sa zvyčajne prejaví prudkou bolesťou hlavy a tváre, ako aj zubov, ďalej kŕčmi a smädom. Nakoľko je tento nerv prepojený priamo s mozgom, netreba sa s príznakmi zahrávať a treba ihneď navštíviť lekára.
Prudké ochladenie je nebezpečné
Prievan býva často sprevádzaný zápalom nervov, ktorý sa ozve v podobe prudkej bolesti hlavy, tŕpnutia a celkovej citlivosti. Ak vás prefúkne, odnesú si to aj vaše oči (prievan v oku je rovnako bežný). Sú začervenané a tento jav sprevádza ich nepríjemné rezanie či slzenie. Nasleduje veľká bolesť uší a hrdla. Nakoľko zrazu dôjde k oslabeniu organizmu, pod vplyvom všetkých uvedených príznakov, človek sa stáva unaveným a malátnym. Prievan v hlave vie dokonca spôsobiť až zápal stredného ucha. Spoznáte ho tak, že okrem stupňujúcej bolesti sa ozve aj horúčka a opuch ucha, dokonca aj nevoľnosť a hnačka. Ako si teda môžete pomôcť, keď vás ofúkne? V prvom rade si uvedomte, že v horúčave je síce rýchle ochladenie a osvieženie úľavou a doslova balzamom na rozohriate telo, ale zároveň vie byť aj veľmi nebezpečné. Preto je najlepšia prevencia pred prievanom, čiže postupné a pomalé schladzovanie organizmu, nie prudké ochladenie.
Lieky len v krajných prípadoch
Čo sa týka klimatizácie, nedopustite teplotný rozdiel väčší, než osem stupňov. Klimatizácia ani ventilátor by nemali prúdiť priamo na vás a zapínajte tieto prístroje len krátkodobo, nanajvýš na pätnásť minút. Predovšetkým tvár je niečo, čo by ste mali chrániť pred dlhodobým a prudkým pôsobením studeného vzduchu. Ak ste už prievan dostali, bolesti spôsobené ofúknutím tváre alebo hlavy vám pomôže zmierniť suché teplo či nahrievanie biolampou. Pomôcť môže aj tiamín z radu vitamínov B, ktorý je v droždí a v syroch. Bolesť ucha zasa zmierni vata namočená vo vínnom octe, účinný je však aj propolis a naparovanie nad harmančekom. Pri bolestiach spôsobených prievanom môžete siahnuť aj po voľnopredajných nesteroidných protizápalových liekoch z lekárne, napr. s účinnou látkou ibuprofén, naproxén alebo kyselinou acetylsalicylovou. Lieky užívajte vždy podľa nariadení v príbalovom letáčiku a odporúčané dávky neprekračujte.